W styczniu wzięłyśmy udział w bardzo ciekawym szkoleniu, dotyczącym dobrostanu papug. Dzielimy się z Wami zdobytą tam wiedzą, żebyście Wy również wiedzieli i pamiętali, na co zwracać uwagę odwiedzając takie miejsca, jak ogrody zoologiczne, papugarnie, czy prywatne domy, w których trzymane/hodowane są papugi. Jeśli dzięki temu artykułowi uda się poprawić los chociażby jednej papugi, to znaczy, że było warto. Bo kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat
  1. Czym charakteryzują się papugi?

Zagiętym dziobem, zygodaktylią, dość masywną budową ciała i INTELIGENCJĄ! Papugi są kręgowcami długowiecznymi (na wolności dożywają nawet 80 lat), a jak wiemy, długowieczność idzie w parze z wyższym zorganizowaniem i inteligencją danego gatunku (np. słonie, delfiny, krukowate).

  1. Skąd pochodzą papugi sprzedawane/hodowane w Polsce? 

Od 2005 roku na terenie UE/ Polski obowiązuje zakaz wwozu papug odłowionych z naturalnego środowiska. Oznacza to, że wszystkie papugi zostały wyhodowane specjalnie w celu sprzedania ich (biznes).

  1. Czy potrzebne jest jakieś pozwolenie aby posiadać papugę?

Nie, pozwolenie nie jest wymagane, natomiast papugi znajdują się na liście Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), stąd też obowiązek pisemnego zgłoszenia kupionej papugi do rejestru prowadzonego przez odpowiedniego pod względem adresu trzymania papug starostę. Nie podlegają obowiązkowi rejestracji tylko 4 gatunki: papużki faliste, nimfy, nierozłączki oraz Aleksandretty obrożne. Więcej na ten temat przeczytacie tu: http://ginacegatunki.pl/informacje/…

4. Co powinna być karmiona papuga, aby była zdrowa? Jakie są problemy dotyczące żywienia papug?

Problemów jest niestety kilka:

5. Jak należy przygotować miejsce/klatkę/wolierę dla papugi, aby czuła się w niej dobrze?

Oczywiście klatka/woliera powinna być odpowiednio duża i SZEROKA! Papugi nie latają w klatce, więc muszą mieć możliwość chodzenia po żerdziach. Ważne jest również wypuszczanie papug z klatek/wolier, aby mogły swobodnie polatać. Poza tym:

Urozmaicone otoczenie

6. Czy łatwo ocenić jest stan zdrowia papugi?

Niestety nie, ponieważ papugi korzystają z mechanizmu “MASKING PHENOMENON“, który polega na tym, że wszystkie objawy stresu/choroby są przez nie skrupulatnie ukrywane przez okiem m.in. człowieka.

7. Po czym zatem rozpoznać, że papudze może coś dolegać?

Jest kilka czynników, na które możemy zwrócić szczególną uwagę:

8. Bardzo ważnym wskaźnikiem zdrowia papug są ich odchody. Jak wyglądają zatem nieprawidłowe odchody?

9. Jakie są inne problemy związane z papugami, o których się nie mówi/uczy/informuje?

10. Ostatni, ale nie mniej ważny punkt – życie społeczne papug!

Papugi w naturze żyją w stadach lub w parach. Samotność powoduje stres, bo w naturze samotność to zagrożenie, a towarzystwo to bezpieczeństwo (drapieżniki, poszukiwanie jedzenia). Dlatego też trzymanie kilkadziesiąt lat jednej papugi w zamkniętej cały czas klatce to ZNĘCANIE SIĘ NAD TYM ZWIERZĘCIEM!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *