Noc sylwestrowa – dla nas wyczekiwana zabawa, dla naszych czworonożnych przyjaciół często jest źródłem strachu przed głośnymi wybuchami petard i fajerwerków. Co możemy zrobić, aby nie narażać psa czy kota na zbędne emocje towarzyszące witaniu Nowego Roku? Czy można się do tego przygotować wcześniej?
Chowanie się, ślinienie, wokalizacja, czyli szczekanie, wycie, popiskiwanie – to najczęściej obserwowane objawy strachu czy lęku u psa towarzyszącym dźwiękom o silnym natężeniu takim, jak fajerwerki, głośne krzyki, odgłosy burzy. Lęk w takich sytuacjach może niestety przybierać silniejsze postaci, bliskie tzw. fobii dźwiękowej objawiającej się ucieczką, lub odwrotnie – leżeniem w bezruchu, bieganiem w kółko, gryzieniem łap, ogona, przedmiotów, dyszeniem, a nawet agresją, popuszczaniem moczu lub kału, biegunką, wymiotami. Żadnego z tych objawów nie należy ignorować, wręcz przeciwnie – takie zachowanie u psa czy kota to znak, abyśmy rozpoczęli pracę nad łagodzeniem lub eliminacją lęku u naszego zwierzaka tak, aby w przyszłości spokojniej reagował na podobne bodźce dźwiękowe.
Najważniejsze jest przygotowanie się, o ile to możliwe, do takiej sytuacji. Podstawą działań właściciela powinno być zapewnienie psu bezpiecznego schronienia, w którym ten będzie mógł się schować. Najlepiej, aby było to miejsce, które zwierzę już zna – w mieszkaniu można postawić wcześniej budę z grubymi, czy nawet wyciszonymi ścianami lub udostępnić zwierzęciu kryjówkę w szafie.
W celu zmniejszenia odczuwanego przez zwierzę stresu można zastosować feromony. Są to substancje uwalniane naturalnie przez suki i kotki w okresie karmienia. Wpływają na szczęnięta i kocięta uspokajająco, podnoszą ich poczucie bezpieczeństwa. Feromony dostępne są w postaci obróżek, dyfuzorów do kontaktów do aplikacji w pomieszczeniach oraz w postaci srpayu do rozpylenia w pomieszczeniu lub samochodzie. Zdecydowanie warto o nich pomyśleć kilka dni wcześniej niż na ostatnią chwilę – aby zaobserwować, w jakim stopniu działają na naszego pupila, i która ich forma będzie najbardziej odpowiednia – czy kotka nie ściąga obroży lub czy dyfuzor do kontaktu sprawdzi się w często wietrzonym mieszkaniu?
W przypadku lęku o słabym lub umiarkowanym natężeniu wskazane może być zastosowanie suplementów diety o działaniu uspokajającym. Są to preparaty zawierające wyciąg z dziurawca, tryptofan i taurynę, które zmniejszają podatność zwierzęcia na stres oraz poprawiają nastrój poprzez zwiększenie ilości wykorzystywanej w mózgu serotoniny, tzw. „hormonu szczęścia”. Inne preparaty mogą zawierać w swoim składzie również GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, który powoduje uczucie relaksu i rozluźnienia lub alfa-kazozepinę – naturalny peptyd otrzymywany z mleka. Ten ostatni łagodzi niepokój i poprawia zdolności przystosowawcze zwierząt.
Część z wyżej wymienionych preparatów wymaga rozpoczęcia podawania już na kilka dni przed sylwestrowymi wybuchami, aby osiągnąć najlepszy efekt. Preparaty, które mogą być zastosowane krótkotrwale przed sytuacją stresową również warto „przetestować” wcześniej tak, abyśmy znali reakcję naszego mniejszego przyjaciela na zastosowaną dawkę, czy chociażby jego tolerancję na składniki danego preparatu. Stosowanie suplementów diety powinno być konsultowane z lekarzem weterynarii, aby nasze działania były najskuteczniejsze i, co najważniejsze, bezpieczne dla danego zwierzaka.
W przypadku psa lub kota odczuwającego silny lęk pod wpływem bodźców dźwiękowych lub, gdy mamy do czynienia z tzw. fobią dźwiękową potrzebna może być długotrwała terapia behawioralna oraz farmakoterapia. Aby dobrać odpowiedni lek, który złagodzi objawy i zniweluje skutki lęku u danego zwierzęcia, lekarz weterynarii musi zbadać zwierzę i uzyskać od właścicieli informacje dotyczące jego dotychczasowego stanu zdrowia, zachowań obserwowanych w sytuacjach stresowych i otrzymywanych dotychczas leków. Jeśli nasz pupil wymaga podania silniejszych niż suplementy diety środków uspokajających należy zastosować się do zaleceń lekarza weterynarii, gdyż nieumiejętne stosowanie leków może mieć konsekwencje zdrowotne, a także behawioralne w przyszłości. Leki stosowane przy łagodzeniu i eliminowaniu objawów fobii dźwiękowej to leki, które warto, a czasem jest to wskazane, zacząć podawać kilka dni przed zabawą sylestrową, aby ocenić reakcję psa czy kota na daną grupę farmaceutyków.
Pamiętajmy – dobre samopoczucie naszych mniejszych przyjaciół w okresie świąteczno-noworocznym zależy od nas. Być może warto zastanowić się nad terapią behawioralną zamiast okazjonalnie stosować leki w takich sytuacjach, a jeśli jest już późno – nie odkładajmy wyboru odpowiednich środków na kilka godzin przed zabawą sylwestrową, tylko wybierzmy się z pupilem na wizytę już dzisiaj.
22
lek. wet. Emilia Liwocha